close

                                                                                                                                         NAPISZ: mazurskidomek@onet.eu

ZADZWOŃ: 664-174-213

WĘDKARSTWO

Jezioro Tyrkło jest atrakcyjne pod względem wędkarskim - występują praktycznie wszystkie typowe dla Mazur gatunki ryb z przewagą drapieżników, a szczególnie sandacza i okonia. Jest to także ulubione miejsce dużych leszczy.

Tygodniowe zezwolenia wędkarskie można nabyć w sklepie spożywczym przy Kościele w Okartowie (13 km od Góry - adres do dojazdu poniżej), zaś zezwolenia 1-dniowe można kupić elektronicznie na stronie www.eokon.pl

W sezonie 2018 tygodniowe zezswolenie kosztuje 100 zł.

Nad jeziorem są liczne pomosty i miejsca do wędkowania. Chętnie podzielimy się na miejscu z Państwem informacjami szczegółowymi na temat konkretnych "miejscówek" wędkarskich. Mamy zwyczaj "zaznaczania" miejscówek na trzcinach, co bardzo ułatwi Państwu wędkowanie. Czas płynięcia łódką na wiosłach nie przekracza 15 minut (mamy miejsca na płocie, liny, szczupaki i sandacze). Z pomostu najczęściej łowi się duże leszcze, wzdręgi i liny, zaś wieczorami na dużą gumę (12g) w kolorze białym lub cielistym można z pomostów i łodki złowić sandacza. W lipcu 2018 dominowała głównie duża płoć oraz szczupak i węgorz. 

Tyrkło nie należy do najłatwiejszych łowisk. Jego typowo rynnowy charakter objawiający się stromymi spadkami dna zaraz za pasem roślinności powoduje wędrówkę ryb bardziej przy brzegu. Patrząc na plan batymetryczny, z łatwością można zauważyć, że nie ma tutaj klasycznych podwodnych górek, zamiast nich występują podwodne cyple, które w większości przypadków są odbiciem nadwodnego ukształtowania terenu. Podwodne półki wykorzystywane są przez wszystkie zamieszkujące gatunki ryb. Gatunki liczne to: leszcz, szczupak, okoń, płoć. Inne ciekawe to: sandacz i węgorz.

Wędkarze powinni odwiedzić co najmniej 3 miejsca:

a) pierwsze od strony Okartowa, przy tzw. tartaku (na prawo od mostu drogowego). Trzymamy się prawego brzegu i środka. To jest typowe miejsce okoniowe poprzez liczne kryjówki w zatopionych drzewach;

b) drugie miejsce to ujście Orzyszy (dojazd drogą z Mikoszy Osada do Góry – przy ruiunach budynku skręca się w lewo i jedzie do jeziora ok. 1 km). To miejsce dla miłośników białej ryby;

c) trzecie miejsce (wg mnie najlepsze) to koniec jeziora od strony Cierzpięt. Dojazd drogą do Góry, potem dalej, aż do zakrętu 90 stopni – tam zostawiamy samochód i po lewej stronie mamy jezioro. Łowimy na środku na głębokości ok 10-15 m – takich leszczy nigdy nie wcześniej nie widziałem…:)

Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Tyrkło krawędź rynny jeziornej miejscami jest wyniesiona na blisko 10 m ponad lustro wody. Znajdują się na niej ubogie siedliska porośnięte borami sosnowymi, przy czym w drzewostanie, obok sosny zwyczajnej, pojawiają się brzoza brodawkowata i świerk zwyczajny. Droga jest piaszczysta, jak również cala krawędź rynny. W runie lasu dominują mchy i trawy, głównie śmiałek darniowy, oraz borówki. W okolicy znajduje się też kilka interesujących (rzadszych w rejonie) gatunków jak: kruszczyk szerokolistny, podkolan biały, pierwiosnka lekarska, gruszyczki mniejsza i jednostronna oraz występujący łanowo skrzyp zimowy. Interesującą rośliną, ze względu na saprofityczny tryb życia, jest bezzieleniowa korzeniówka pospolita. Blisko zachodniego brzegu położona jest niewielka wysepka porośnięta drzewami, przez co widok jej zlewa się z brzegiem i jest mało widoczna.

Południowa część Tyrkła to relatywnie płytki fragment jeziora, usiany zatopionymi kłodami drewna. Drewno pochodzi z pobliskiego tartaku. Tradycyjnym sposobem przetrzymywania wielkich kloców było zbijanie ich w tratwy i magazynowanie na jeziorze. Czasami tratwy rozsypywały się, a nasiąknięte bale wodą tonęły i osiadały na dnie. Z tamtych czasów pozostał las topielców, tak bowiem gwarowo określa się zatopione kłody.

ZEZWOLENIA WĘDKARSKIE

Sklep Spożywczo-Przemysłowy Mirosław Winiarski
87 425 30 49
Okartowo-Przystanek

 

 

 

  Wakacje na Mazurach

Kazdy dom z działką 600m2.
Duże wygodne tarasy.
Dodatkowa kuchnia letnia

Do dyspozycji Gości 2 rowery. 

Miejsce na ognisko i grill. 

 

Plac zabaw dla dzieci.

ŁÓDKI I KAJAKI

Oferujemy Państwu łódki
i kajaki (2-osobowe)
do wynajęcia.

Cennik:

łódka 150 zł (za tydzień)

kajak 100 zł (za tydzień)

KONTAKT: 664-174-213

 

Proponujemy spływy

1-dniowe rzeką Orzyszą

(z plaży miejskiej w Orzyszu
do jeziora Tyrkło)

Cena 40 zł za kajak
(z transportem powrotnym do Orzysza)

KONTAKT: 731-336-133

 

 

KONTAKT

telefon:

664-174-213

e-mail:

mazurskidomek@onet.eu

12-200 Góra gm. Orzysz

Wakacje na Mazurach
Domy letniskowe na Mazurach nad Jeziorem Tyrkło
do wynajęcia.
Każdy dom dla maksymalnie
6 osób. 
Serdecznie Państwa zapraszamy – do nas przyjeżdża się co roku:)