close

                                                                                                                                         NAPISZ: mazurskidomek@onet.eu

ZADZWOŃ: 664-174-213

 

W Górze zachęcamy Państwa do wycieczek kajakowych po Jeziorze Tyrkło. Możecie Państwo wynająć kajak 2-osobowy z kapokami w cenie 100 zł za 7 dni najmu.

 

SPŁYWY KAJAKOWE PO JEZIORZE TYRKŁO

1. Wycieczka na koniec jeziora - do tzw. źródełka, z którego woda nadaje się do picia. W pobliżu znajdują się pozostałości umocnień z I i II Wojny Światowej. Chcąc tam dopłynąć płyniemi w prawo stojąc przodem do jeziora, przy brzegu. Wracamy natomiast przy drugim brzegu - obserwując zatopione w wodach jeziora brzozy i przy odrobinie szczęścia polujące Bieliki.

Czas wycieczki - około 2h.

 

2. Wycieczka do Okartowa - brama Mazur. Chcąc zobaczyć największe polskie jezioro - Śniardwy, polecamy Państwu wycieczkę kajakową do Okartowa. W Okartowie polecamy zwiedzić cudowny - dawny ewangelicki Kościół oraz wybrać się do znajdującej się po prawej stronie w zatoce przed mostem - smażalni ryb. Proponujemy spróbować smazonej stynki:). Przepływając pod 2 mostami wpłyniecie Państwo na Jezioro Śniardwy. Wycieczka ta polecana jest przy bezwietrznej pogodzie, zważywszy na duże falowanie przy wejściu na Jezioro Śniardwy.

Czas wycieczki - około 5h.

 

SPŁYW RZEKĄ ORZYSZĄ

Chcąc zobaczyć piękną i urokliwą okolicę Góry, proponujemy Państwu spływ kajakowy rzeką Orzyszą. Koszt spływu to 40 zł od kajaka.

Spływ rozpoczyna się na Plaży Miejskiej w Orzyszu (wypożyczalnia kajaków po lewej stronie w drewnianym hangarze). Samochód możecie Państwo pozostawić na parkingu przy plaży.

Spływ rozpoczynacie Państwo na Jeziorze Orzysz - proponujemy przepłynąć się około 1km w lewo od plaży, aby zobaczyć piękno tego jeziora. Następnie na prawo od plaży wśród trzcin jest mostek, od którym nalezy przepłynąć i wpłynąć na Jezioro Wierzbińskie. Płyniecie Państwo wzdłuż prawego brzegu, aż dopłyniecie do początku Kanału Orzysz - wpływacie tam.

Następnie najbardziej dynamiczny odcinek Kanału, który uspokaja się po minięciu mostu w centrum miasta.

Następnie kanła zamienia się w rzekę Orzysz i meandruje po orzyskich łąkach. W trakcie spływu możecie Państwo zobaczyć liczne ptactwo oraz łosie.

Trasa spływu kończy się przed mostem z napisem "KONIEC SPŁYWU". Z tego miejsca - po wykonaniu telefonu - zabierze Państwa i kajaki na Plażę w Orzyszu właściciel kajaków. Polecamy ten spływ, zważywszy, że za kajak i transport zapłacicie Państwo jedynie 40 zł od kajaka.

Czas wycieczki - około 6h.

NUMER DO WYPOŻYCZALNI: 

 

SZLAK KAJAKOWY im. MICHAŁA KAJKI

Szlak kajakowy „Śladami Michała Kajki” jest jednym z ciekawszych szlaków mazurskich. Płynąc tą trasą można zobaczyć najładniejsze jeziora mazurskie nominowane niedawno przez fundację New7Wonders do siedmiu cudów świata. Szlak wiedzie od wsi Ogródek, gdzie znajduje się dom jego patrona Michała Kajki (obecnie muzeum mu poświęcone), przez trzy niewielkie jeziora porośnięte roślinnością - duże jezioro Orzysz, rzekę Orzyszę, następnie przez największe jezioro w Polsce Śniardwy i najdłuższy na Mazurach XIX-wieczny Kanał Jegliński do Pisza. Choć jest on wciąż mało znany przez kajakarzy stanowi atrakcyjne połączenie jezior: Orzysz, Tyrkło i Śniardwy. Każde z jezior cieszy się osobno dużą popularnością wśród żeglarzy, ale wielu z tych miejsc, można rzec najciekawszych,znajdujących się pomiędzy jeziorami nie da się w ten sposób zobaczyć.

Szlak ma 58,4 km i pomijając możliwe utrudnienia przy dużym wietrze na jeziorze Śniardwy należy do łatwych. Na całym odcinku nie ma potrzeby przenoszenia kajaków. Całość trasy najlepiej rozłożyć przynajmniej na 2 dni. Dużąjej atrakcją są nie tylko niewątpliwe walory przyrodnicze: różnego typu lasy, w tym głównie łęgi ze starodrzewiem, bogata roślinność wodna, zabagnienia, liczne zwierzęta wodne, rzadkie ptaki przelatujące nad polami i w lasach, ale również miejsca szczególne z historycznego punktu widzenia. Znaleźć tu można m.in. dwa wzniesienia będące w czasach prehistorycznych grodziskami, umocnienia z II wojny światowej i stare zabudowania wiejskie. W przeszłości cieki łączące jeziora były miejscami dość płytkie i w suche lata zarastały szuwarami, stając się trudne do przeprawy. Bywały jednak i takie okresy, że szlakiem tym z powodzeniem przeprawiano się nawet jachtami. W ostatnich latach regularnie prowadzi się jednakże prace udrażniające, polegające na usuwaniu trzcin z newralgicznych miejsc na trasie spływu. Szlak jest natomiast zachwalany, jako ten, gdzie przyroda pozostała nie zmieniona od dziesiątek lat i nie spotka się na nim tłumów.

WIĘCEJ INFO O TYM SZLAKU
NA STRONIE: 
http://www.tour.mazurskiemorze.pl/

 

 

 

  Wakacje na Mazurach

Kazdy dom z działką 600m2.
Duże wygodne tarasy.
Dodatkowa kuchnia letnia

Do dyspozycji Gości 2 rowery. 

Miejsce na ognisko i grill. 

 

Plac zabaw dla dzieci.

ŁÓDKI I KAJAKI

Oferujemy Państwu łódki
i kajaki (2-osobowe)
do wynajęcia.

Cennik:

łódka 150 zł (za tydzień)

kajak 100 zł (za tydzień)

KONTAKT: 664-174-213

 

Proponujemy spływy

1-dniowe rzeką Orzyszą

(z plaży miejskiej w Orzyszu
do jeziora Tyrkło)

Cena 40 zł za kajak
(z transportem powrotnym do Orzysza)

KONTAKT: 731-336-133

 

 

KONTAKT

telefon:

664-174-213

e-mail:

mazurskidomek@onet.eu

12-200 Góra gm. Orzysz

Wakacje na Mazurach
Domy letniskowe na Mazurach nad Jeziorem Tyrkło
do wynajęcia.
Każdy dom dla maksymalnie
6 osób. 
Serdecznie Państwa zapraszamy – do nas przyjeżdża się co roku:)